• Mustafa Kemal Mah. 2133. Sk. No:4/3 Çankaya, Ankara
  • +90 534 209 69 35, +90 534 209 69 35
  • info@gokceozel.com.tr
  • Pzt-Cum: 08:00 - 19:00
    Cmt: 10:00 - 16:00
Mustafa Kemal Mah. 2133. Sk. No:4/3 Çankaya, Ankara

Yüz Germe (Facelift)

Yaşlanma ile birlikte yüzü kaplayan derinin yapısını oluşturan taşıyıcı proteinlerde azalma görülür, taşıyıcı hücre sayısı ve bu hücreler arasındaki boşluğu dolduran maddeler azalır.  Bu nedenle deri kalınlığını, esnek yapısını ve pürüzsüz görünümünü kaybeder ve bazen de birtakım renk değişiklikleri de meydana gelebilir. Elastikiyetini kaybetmiş ve protein yapısı bozulmuş deri kırışır ve sarkar. Bu sorunlar kendini en belirgin olarak yanaklarda, boyunda ve kaşların dış kısımlarında gösterir. Sigara, sağlıksız yaşam, güneşin zararlı etkileri derinin sarkma sürecini hızlandıran başlıca etkilerdir. Yüzde sarkan deriyi hastanın genel sağlık durumu, derideki sarkma miktarı, yüzdeki diğer deformasyonlar birlikte değerlendirilip birlikte en uygun tedaviye karar verilmelidir.

 Yüz germe ameliyatında amaç yanak bölgesi, yüzün alt bölümleri ve çene/boyun hattındaki sarkmanın giderilmesidir. Yüz germe operasyonu sonucunda hasta genç ve doğal görünüme kavuşur. Bu operasyon yüzün diğer bölgelerine uygulanan operasyonlarla (göz kapağı, şakak-alın germe ve yağ enjeksiyonları) kombine edilebilir. Cerrahi operasyonla yüzü germe, diğer yöntemlerle kıyaslandığında  iyileşme süreci daha uzun olmasına rağmen kalıcılığı en uzun olan yöntemdir. 

Yüz germe ameliyatında kulak arkasından saçlı deri bölgesinden yapılan kesilerle birlikte yüzdeki tabakalar itina ile açılır. Açılan deri arkaya ve yukarı doğru gerdirilerek sarkmış dokulara müdahale edilir. Yaklaşık 1 hafta sonunda dikişler alınır, bu süre sonunda yüzdeki ödemler önemli oranda ortadan kalkacaktır. Ameliyat sonrası ağrılar çok şiddetli değildir, basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Cildin yüz üzerine oturması ve son şeklini alması 4-6 ayı bulabilir. Bu süreçte yüzün fiziksel darbe ve müdahalelerden sakınılması gerekmektedir.