• Mustafa Kemal Mah. 2133. Sk. No:4/3 Çankaya, Ankara
  • +90 534 209 69 35, +90 534 209 69 35
  • info@gokceozel.com.tr
  • Pzt-Cum: 08:00 - 19:00
    Cmt: 10:00 - 16:00
Mustafa Kemal Mah. 2133. Sk. No:4/3 Çankaya, Ankara

Septorinoplasti

Burun ortasında burun hava yolunu ikiye bölen, kemik ve kıkırdaktan oluşan yapıya septum denir. Septumda doğumsal ya da edinilmiş olarak eğiklikler oluşabilir. Doğumsal olan eğikliklerin en sık sebebi zor doğum ve doğum travmasıdır. Edinilmiş olan burun septum eğiklikleri ise burun gelişimi devam ederken oluşan yüz travmalarıdır. Burun ortasında bulunan septumun eğik olması durumuna nazal septum deviasyonu denilmektedir ve bu durumun cerrahi olarak düzeltilmesi işlemine septoplasti adı verilir. Septorinoplasti işlemi ise burundaki şekil bozuklukları ile nefes alma problemlerini çözmeyi ve bu sorunlarla birlikte ortaya çıkan psikolojik etkileri de düzeltmeyi amaçlayan bir operasyondur. Septoplasti ameliyatında hem nefes almayı engelleyen kemik eğikliğine müdahale edilir (septoplasti) hem de yüzün genel yapısına ve ifadesine göre en uygun estetik müdahale (rinoplasti) gerçekleştirilir. 

Hastanın tüm sağlık geçmişi de burun problemleriyle birlikte operasyon öncesinde bütün olarak göz önünde bulundurulur. Burunda başka iç bozukluğun olup olmadığı; hastanın alerjik durumları, daha önce geçirdiği ameliyatlar veya yüz travmaları ayrıntılı bir biçimde değerlendirilir. Tüm bu veriler ışığında hasta için en uygun olan yöntem seçilir ve uygulanır. Operasyon açık ya da kapalı teknikle yapılabilir. Eğri olan ve nefes almada soruna neden olan kemik ve kıkırdaklar çıkarılır, şekil verilerek tekrar burun içerisine yerleştirilir. Operasyonda burun içerisinde kıkırdak, kemik, bu yapıları bir arada tutan bağlar ve doku mümkün olduğunca korunmaya çalışılır. Kemik ve kıkırdağın korunmayıp tümünün alınması gibi bir durumda burun sırtında çökmeler oluştuğu semer burun deformitesi meydana gelir ve bu durumda ameliyat sonrası şekil bozukluğu ve nefes alma problemlerinin devam etmesine neden olur. Özet olarak Septorinoplasti hassas bir cerrahi birikim gerektiren ve titizlikle yapılması gereken bir ameliyattır.


Operasyon burnu yeniden şekillendirmek, yüzle uyumlu estetik bir görünüm sağlamak ve bunlarla birlikte burnun fonksiyonel sorunlarını da ortadan kaldırmak  amacıyla uygulanır. Hastalarımla görüşmelerimde her zaman belirttiğim üzere estetik olarak güzel ancak nefes alamadığınız bir burun, şık ama ayağınızı sıkan bir ayakkabıya benzer. Kullanamadığınız nefes alamadığınız bir burun ile yaşamak ise çok eziyetlidir ve eninde sonunda revizyona gider. Bu operasyonla burun küçültülebilir; burnun üst dudak ile olan açısı değiştirilebilir, burun ucu onarılıp burundaki girinti, çıkıntı gibi diğer kusurlar düzeltilebilir, burnunuza şeklini veren kemikler ve kıkırdak üzerinde düzeltme yapılarak septum yapısı düzleştirilir. Ayrıca nefes alma zorluğuna sebep olan problemler tespit edilir. Bu problemlerin başında kemik eğikliği olan tarafın tersinde olan burun eti büyümesidir. Burun eti büyümesi de eğer müdahale edilmezse burun tıkanıklığının devam etmesine neden olur ve mutlaka müdahale edilmeyi gerektirir. Ben septoplasti ya da septorinoplasti ameliyatı olacak olan hastalarımın hepsinin burun içi endoskopik değerlendirmelerini yapıyorum, gerekirse bilgisayarlı tomografi ile ileri görüntüleme yöntemlerine başvuruyorum ve mutlaka operasyon sırasında burun etine de işlem gerçekleştiriyorum.  

Operasyon yaklaşık 2-3 saat sürmektedir. Hastalar ameliyattan sonra 1 gece hastanede misafir edilir. Bu süreçte iyileşmeyi hızlandırıcı tedaviler ve soğuk uygulamaları yapılır. Kıkırdak ve kemikler gibi hassas bölgeleri korumak adına alçı ve ortası delik olan bir silikon tampon konulur. Silikon tamponlar 2 gün sonra, burun ucu dikişleri 7 gün sonra alınır ve hasta günlük yaşamına döner.