• Mustafa Kemal Mah. 2133. Sk. No:4/3 Çankaya, Ankara
  • +90 534 209 69 35, +90 534 209 69 35
  • info@gokceozel.com.tr
  • Pzt-Cum: 08:00 - 19:00
    Cmt: 10:00 - 16:00
Mustafa Kemal Mah. 2133. Sk. No:4/3 Çankaya, Ankara

Rinoplasti

Rinoplasti burundaki şekil bozukluklarını çözmeyi ve bu sorunlarla birlikte ortaya çıkan psikolojik etkileri de düzeltmeyi amaçlayan bir operasyondur. Bu operasyonda yüz, bir bütün olarak değerlendirilir ve yüzün genel yapısına ve ifadesine göre en uygun müdahale gerçekleştirilir.  

Hastanın tüm sağlık geçmişi de burun problemleriyle birlikte operasyon öncesinde bütün olarak göz önünde bulundurulur. Burunda başkaca iç bozukluğun olup olmadığı; hastanın alerjik durumları, daha önce geçirdiği ameliyatlar veya yüz travmaları ayrıntılı bir biçimde değerlendirilir. Tüm bu veriler ışığında hasta için en uygun olan yöntem seçilir ve uygulanır. Operasyon açık ya da kapalı teknikle yapılabilir. Eğri olan ve nefes almada soruna neden olan kemik ve kıkırdaklar çıkarılır, şekil verilerek tekrar burun içerisine yerleştirilir. Operasyonda burun içerisindeki kıkırdak, kemik, bu yapıları bir arada tutan bağlar ve doku mümkün olduğunca korunmaya çalışılır. Ayrıca nefes almada tıkanıklığa neden olan burun eti büyümesi ya da kist varsa bu patolojilere de aynı anda müdahale edilir. Özet olarak rinoplasti hassas bir cerrahi birikim gerektiren ve titizlikle yapılması gereken bir ameliyattır.

Operasyon burnu yeniden şekillendirmek ve yüzle uyumlu estetik bir görünüm sağlamak amacıyla uygulanır. Bu operasyonla burun küçültülebilir; burnun üst dudak ile olan açısı değiştirilebilir, burun ucu onarılıp burundaki girinti, çıkıntı gibi diğer kusurlar düzeltilebilir, burnunuza şeklini veren kemikler ve kıkırdak üzerinde düzeltme yapılarak septum yapısı düzleştirilir. Septum, burun deliklerinizi ayıran kıkırdak ve kemikten oluşan yapıdır. 

Operasyon yaklaşık 2-3 saat sürmektedir. Hastalar ameliyattan sonra 1 gece hastanede misafir edilir. Bu süreçte iyileşmeyi hızlandırıcı tedaviler ve soğuk uygulamaları yapılır. Kıkırdak ve kemikler gibi hassas bölgeleri korumak adına alçı veya plastik bir atel ve ortası delik olan bir silikon tampon konulur. Silikon tamponlar 2 gün sonra, burun ucu dikişleri ise 7 gün sonra alınır ve hasta günlük yaşamına döner.