• Mustafa Kemal Mah. 2133. Sk. No:4/3 Çankaya, Ankara
  • +90 534 209 69 35, +90 534 209 69 35
  • info@gokceozel.com.tr
  • Pzt-Cum: 08:00 - 19:00
    Cmt: 10:00 - 16:00
Mustafa Kemal Mah. 2133. Sk. No:4/3 Çankaya, Ankara

Kepçe Kulak Estetiği (Otoplasti)

Kepçe kulak estetiği, kulağıyla kafatası arasında açılanmada fazlalık, kulak kıvrımındaki siliklik veya kulak memesi bozuklukları bulunan hastalarımıza kafatası ile uyumlu ve iyi görünen bir kulağa kavuşturmak için uygulanır. Kulak gelişimi genellikle 6 yaşa kadar tamamlanır. Bu nedenle müdahale çocukların özgüvenli bir başlangıç yapmaları için okul öncesinde yapılabilmektedir. Bununla birlikte bu operasyon kulak görünümünü umursamamış veya bunu düzeltmeye fırsat bulamamış yetişkin hastalara da istenildiği zaman yapılabilmektedir.

Hastanın tıbbi geçmişi, yaşı, kulaktaki deformasyonun boyutu vb kişiye özel koşullar göz önünde bulundurularak kulağın anatomisine ve kıkırdak yapısına en uygun operasyon planlaması yapılır. Operasyon lokal anestezi ile yapılabileceği gibi özellikle gerekmesi halinde (erişkin panik atağı olan hasta ya da çocuk hasta) genel anestezi ile de yapılabilir. Yaklaşık 1 saat süren operasyonda kulak arkasından kesilerle hastanın ihtiyacına göre kıkırdak çıkarma ve/veya dikişlerle kıkırdağa şekil verme işlemleri yapılır. İşlem sonunda kulak arkasına kendiliğinden eriyecek dikişler atılabildiği gibi, kalıcı dikişler de kullanılabilir.

Hasta yapılan işlemin ağırlığına göre genellikle aynı gün de taburcu edilir. Taburcu olduktan sonra hastalarımızın bir süre kulak üzerine yatmaması ve 2-3 hafta tenisçi bandı takması önerilir.