• Mustafa Kemal Mah. 2133. Sk. No:4/3 Çankaya, Ankara
  • +90 534 209 69 35, +90 534 209 69 35
  • info@gokceozel.com.tr
  • Pzt-Cum: 08:00 - 19:00
    Cmt: 10:00 - 16:00
Mustafa Kemal Mah. 2133. Sk. No:4/3 Çankaya, Ankara

Dudak Estetiği (Liplift)

Dudak estetiği operasyonu, dudak boyutundan şikayetçi olan hastalara uygulanan ve kalıcı sonuçları olan bir operasyondur. Yaşlanma ile kaş, göz kapakları, yanaklar, boyun gibi üst dudakta da sarkma meydana gelir.  Yaşlanma ile birlikte mukoza ve dudak örtüsünde deformasyonlar ve kırışıklıklar oluşabilir. Bu nedenle dudak estetiği ihtiyacı daha çok ileri yaşlarda görülür. Yaşla beraber dudak burun mesafesinde uzama ve üst dudak yan taraflarında içe dönme gibi dudak yaşlanma belirtileri olmaktadır. Yaş etkisi ile sarkma dışında yapısal olarak da dudak estetiğine ihtiyaç duyulabilir. Maalesef hatalı dolgu uygulamaları da dudakta kalıcı hasarlara yol açabilmektedir.

Dudak estetiğine ihtiyaç duyan hastalar genellikle bu ihtiyacın farkında olmadan dudak dolgusu işlemi gerçekleştirir ancak sonuçtan memnun kalmazlar. Çünkü yanlış uygulanan dudak dolgusu ile dudaklar daha da uzayabilir ve yüzle uyumsuz, rahatsız edici bir görünüm kazanır.

Her ne kadar yaşlanmaya bağlı dudak kaldırma daha sıklıkla yapılsa da son zamanlarda dudak kaldırma isteği ile gelen genç hasta sayısı da artmaktadır. Özellikle dudak burun mesafesi uzun ve ince dudak yapısına sahip genç hastalar, dolgu işlemleri ile kademeli dudak büyütme işlemi yerine kalıcı ve tek seferlik bir tedavi istemektedirler. 

Bu tarz problemlerin çözümü ise dudak estetiği operasyonudur. Burada iki çeşit cerrahi yöntem mevcuttur. Birinde burun tabanından yapılan gizli kesiler ile kaldırılmak istenen dudak kısımları yukarı doğru çekilir. Bu işlem aynı zamanda dudak-burun mesafesini kısaltır.  Diğer yöntem ise dudağın iç kısmına yapılan kesiler ile mukoza ve dudak örtüsünde düzenlemeler yapılır ve dudağın iç boyu kısaltılır. Dudağın ters yöne doğru çevrilmesinin sağlandığı bu işlemle kaslara da sıkılaştırma amaçlı müdahale yapılır ve dudak iyi bir görünüme kavuşturulur. 

Ameliyat genel ya da lokal anestesi altında yapılabilir ve genellikle 1 saat sürer. Ameliyat sonrası hasta doğrudan taburcu edilir. Ameliyattan sonra 10 ila 15 gün boyunca travmalardan kaçınmak gerekmektedir.